Myśląc o Mercedesie, od razu na myśl mogą przyjść Niemcy. Będzie to dobre skojarzenie, bo to właśnie z tego kraju wywodzi się ta znana marka. Ostatnimi czasy niemieckie auta coraz częściej sprowadzane są z Japonii. Auta te muszą więc pokonać znacznie dłuższą drogę, żeby trafić do Polski, ale czy tego typu sprowadzanie samochodów na zamówienie jest opłacalne?
- Czemu sprowadzanie aut z zagranicy ma sens?
- Jak kupować Mercedesy z Japonii?
- Ile kosztuje sprowadzenie auta z zagranicy?
Czemu sprowadzanie aut z zagranicy ma sens?
Wyszukując auta z Niemiec, najprościej byłoby je sprowadzić właśnie stamtąd. Problem jednak w tym, że wiele aut z Niemiec jest w złym stanie technicznym lub wizualnym. Rozwiązaniem na ten stan rzeczy są właśnie auta z Japonii, sprowadzane na zamówienie. Otóż Mercedesy oraz inne europejskie samochody często uważane są w Japonii za symbol luksusu. Używane Mercedesy z Japonii będą więc w o wiele lepszym stanie technicznym i wizualnym, niż te sprowadzone z Niemiec. Dodatkowo rynek japoński może oferować auta rzadziej spotykane w Europie. W wyszukiwarce aut z Japonii łatwo znaleźć rzadkie samochody, których u nas już nie da się dostać lub będzie to trudne.
Jak kupować Mercedesy z Japonii?
Kiedy rozważyliśmy już wszystkie wady i zalet kupna samochodu z Japonii i jesteśmy zdecydowani, można przejść do działania. Sprowadzenie auta z zagranicy najlepiej rozpocząć od sprawdzenia, co oferuje wyszukiwarka aut z Japonii. Można również przejrzeć oferty na stronach domów aukcyjnych. Warto także skontaktować się z pośrednikiem, specjalizującym się w kupnie i sprowadzaniu aut z zagranicy. Przy wyborze auta z Japonii najważniejsze to wybrać konkretną pojemność silnika oraz sprawdzić przebieg samochodu. Pojemność silnika jest tu istotna, ponieważ wpłynie ona na wysokość późniejszej akcyzy. Jeśli korzystamy z pomocy pośrednika, warto poprosić go o przeprowadzenie ekspertyzy i potwierdzenie informacji z ogłoszenia.
Na samym końcu, kiedy już nasz Mercedes z Japonii znalazł się w Polsce, nie można zapomnieć o wymaganej prawnie rejestracji samochodu z zagranicy oraz niezbędnych opłatach.
Ile kosztuje sprowadzenie auta z zagranicy?
Nie da się jasno stwierdzić ile, kosztuje sprowadzenie auta z Japonii, ponieważ składa się na to wiele różnych czynników. Najważniejszy jest tu oczywiście koszt naszego Mercedesa z Japonii, który zależał będzie od modelu, pojemności silnika oraz stanu ogólnego. Jeśli zdecydujemy sina zakup auta z Niemiec za pośrednictwem japońskiego domu aukcyjnego, do ceny samochodu należy doliczyć opłatę aukcyjną.
Kiedy samochód jest już nasz, pozostaje sprowadzenie auta z zagranicy. Najczęściej sprowadzenie auta na zamówienie wiąże się z transportem morskim, a to kolejny wydatek. Mercedesy z Japonii najczęściej kierowane są do Polski lub Niemiec. Najlepiej rozważyć obie możliwości, bo od tego wyboru zależała będzie wysokość koniecznego podatku VAT. Jeśli wybór padnie na Niemcy, to właśnie tam trzeba będzie również uiścić opłatę celną. Następnie auto z Niemiec trzeba przewieźć do Polski, już tańszym transportem lądowym.
Kiedy Mercedes z Japonii w końcu dotrze do Polski, pozostaną nam do opłacenia akcyza, opłaty konieczne przy rejestracji auta z zagranicy oraz należność pośrednicza.
Analizując całą ścieżkę tego jak kupować Mercedesy z Japonii, od razu widać, że jest to sposób czasochłonny. Efektem końcowym będzie jednak auto sprowadzone z zagranicy na specjalne zamówienie, którego w Europie próżno szukać.
Nigdy nie spotkałem nikogo kto sprowadzałby auto z Japonii, zawsze tylko z Niemiec, ewentualnie ze Stanów…