Wybierając samochód, zarówno nowy, jak i używany, bardzo często stajemy przed dylematem, czy wybrać Diesla, czy może zdecydować się na popularnego „benzyniaka”. Różnice między tymi autami są nie tylko w cenie modeli. Kiedyś na korzyść samochodów z Dieslem były atrakcyjne ceny oleju napędowego, dziś są one już zbliżone do cen benzyny. Co więc wybrać? Samochód z silnikiem benzynowym czy Diesla?
- Samochody z silnikami Diesla – dlaczego warto?
- Samochody z silnikami benzynowymi – czym się wyróżniają?
- Diesel czy benzyna – co wybrać?
Samochody z silnikami Diesla – dlaczego warto?
Popularność samochodów z silnikami Diesla maleje, szczególnie jeśli chodzi o modele używane, które mają już kilka lat. Co chwilę zmieniają się normy Unii Europejskiej dotyczące emisji spalin, a producenci samochodów muszą się do nich dostosowywać. To wpłynęło na to, że nowe auta z silnikami Diesla są już bardziej wydajne, jeżeli chodzi o spalanie oleju napędowego. W dodatku sprawdzają się na dłuższych trasach, zwłaszcza jeśli jedziemy z dużym obciążeniem, a to przez wysoki moment obrotowy w pojeździe.
Samochody z silnikiem Diesla w niektórych przypadkach mogą być jednak droższe niż ich benzynowe odpowiedniki. Należy też zadbać o regularne serwisowanie samochodu i wymianę oleju, filtrów paliwa, powietrza oraz oleju. Nie bez znaczenia jest również tankowanie na sprawdzonych stacjach, gdzie mamy pewność wysokiej jakości paliwa. Diesle są czułe na wszelkie zanieczyszczenia, co może wpływać na komfort jazdy i stan samochodu.
Samochody z silnikami benzynowymi – czym się wyróżniają?
Popularne benzyniaki są przede wszystkim tańsze niż samochody z silnikami Diesla. Panuje też przekonanie, że są mniej awaryjne niż auta na olej napędowy. Sprawdzają się przede wszystkim na mniej wymagających trasach, szczególnie w miastach. Silniki benzynowe są ciche i mają prostą konstrukcję, stąd mniejsza awaryjność. Łatwo też odpalają zimą, dzięki nim samochody prowadzi się komfortowo. Spalanie jest jednak wyższe niż w samochodach z Dieslem, co jednak przestaje być argumentem na minus, ponieważ oba paliwa są już w zbliżonych cenach.
Diesel czy benzyna – co wybrać?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki silnik jest lepszy. Uzależnione jest to nie tylko od naszych potrzeb, ale często też od konkretnego modelu auta. Nie bez znaczenia jest również to, czy wybieramy auto z salonu, czy kupujemy używane.
Na dłuższe trasy lepsze będą samochody z silnikami Diesla. Nie tylko będą komfortowe w prowadzeniu, ale i bardziej ekonomiczne. Spalanie w takich pojazdach jest mniejsza zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach w porównaniu do benzyniaków. Jeśli jednak chcemy jeździć autem z silnikiem Diesla, lepiej postawić na nowy pojazd, który będzie bardziej wydajny.
W mieście lepiej sprawdzą się samochody z silnikami benzynowymi. Są mniej awaryjne, przeważnie nie ma problemów, żeby odpalić je w zimie przy niskich temperaturach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że spalanie będzie wyższe, zarówno na trasach krótkich, jak i dłuższych. Argumentem za posiadaniem takiego auta będzie z pewnością jego cena. Benzyniaki są tańsze od Diesli.