Ładowanie auta elektrycznego

Co trzeba wiedzieć przed zakupem samochodu elektrycznego?

Choć samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, to wciąż wielu kierowców ma obawy przed ich kupowaniem. Dlatego wyjaśniamy podstawowe zagadnienia z tym związane.

Samochód hybrydowy czy elektryczny?

Na początku jednak warto wyjaśnić podstawowe różnice między samochodem hybrydowym a elektrycznym. Samochód hybrydowy posiada dwa rodzaje napędu: spalinowy i elektryczny. Na tym drugim jest w stanie przejechać ok. 30-40 km. Wydaję się to niewiele, ale w wielu przypadkach wystarcza. Kiedy? Gdy głównie poruszasz się po mieście, na co dzień przemierzasz krótkie dystanse. Natomiast podczas dłuższych podróży można „przełączyć” się na silnik spalinowy. Jest to oszczędność, ale może być jeszcze większa, kiedy zdecydujesz się na samochód elektryczny, który napędzany jest wyłącznie w ten sposób.

Auta elektryczne – wady i zalety

Samochody elektryczne są przede wszystkim ekologiczne, nie emitują spalin do środowiska. Co ciekawe, do centrów niektórych miast europejskim mogą wjeżdżać wyłącznie pojazdy z tego typu napędem lub tworzone są dla nich specjalne, darmowe miejsca parkingowe. Niestety, do Polski ten trend jeszcze nie dotarł, ale kto wie…

Jeśli nie przekonuje Cię aspekt ekologiczny, to z pewnością zainteresuje Cię, że eksploatacja takiego pojazdu jest o wiele niższa. Średnio koszt przejechania 100 km to 6 zł – w przypadku silników benzynowych lub diesla, to już 30-40 zł.

Auta te są niezwykle ciche. Aby to udowodnić, chcielibyśmy przedstawić pewną anegdotę. Otóż jeden ze znanych nam kierowców, gdy po raz pierwszy wsiadł do samochodu elektrycznego, nie potrafił go załączyć (a przynajmniej tak mu się wydawało). Na pomoc przyszło mu kilku innych kierowców, mających do czynienia z różnymi typami aut i dalej nic. Co się okazało? Auto było włączone, lecz tak ciche, że wszystkim wydało się, że nie udało się go „odpalić”.

A teraz wady. Przede wszystkim koszt zakupu – pojazdy elektryczne są droższe od tych z tradycyjnym napędem, aczkolwiek jeśli weźmie się pod uwagę eksploatację, to sumy te nie są już tak wysokie. Większość aut trzeba ładować co ok. 100-150 km, co będzie uciążliwe podczas długich podróży. Są modele, które umożliwiają przejechanie nawet do 500 km, choć te są stosownie droższe. Problemem są też stacje ładowania, ale o tym za chwilę.

Samochód elektryczny

Na co zwrócić uwagę kupując samochody elektryczne?

W przypadku samochodów elektrycznych trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które będą determinowały komfort podróży. Trzeba sprawdzić przede wszystkim, jaki jest deklarowany zasięg przejazdu na jednym ładowaniu. Następnie należy dowiedzieć się, ile trwa jedno ładowanie (zwykle od kilku do nawet 12 godzin). Oraz… czy do samochodu dołączane są akumulatory, ponieważ niestety nie jest to standard.

Jak ładować auta elektryczne?

Auta elektryczne można ładować na dwa sposoby – w domu lub na specjalnych stacjach. Pierwszy punkt raczej nie wymaga wyjaśnienia. A co, jeśli chodzi o stacje? Tu już zaczyna być problem. Choć w większych miastach pojawia się coraz więcej takich miejsc, to ciągle jest ich w Polsce za mało, co zniechęca do zakupu. Jeśli mieszkasz w niedużej miejscowości, eksploatacja samochodu elektrycznego może okazać się kłopotliwa.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że tworzonych jest coraz więcej miejsc parkingowych z punktami do ładowania auta. Możesz zaparkować swój pojazd i jednocześnie ładować akumulatory. Ciekawą propozycję ma też dla swoich klientów Tesla. Podróżowanie autami tej marki może być bezpłatne, ponieważ klienci mają zapewnione darmowe ładowanie w punktach SuperCharger. Na całym świecie jest ich kilkaset.

Jednak to wciąż… za mało. Dlatego zanim zdecydujesz się na ten typ samochodu, zorientuj się, jak wyposażone są stacje w Twojej najbliższej okolicy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *