Samochody używane

Na co zwrócić uwagę kupując samochód używany? Co sprawdzić przed zakupem auta?

Zakup samochodu używanego to nie lada wyzwanie. Na kupującego czeka mnóstwo pułapek, a lawirowanie między nimi często przypomina błądzenie we mgle. Aby jednak trochę rozjaśnić ten temat, przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem samochodu.

Samochód od handlarza czy prywatnego właściciela?

Na to pytanie niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ możesz trafić zarówno na nieuczciwego handlarza, jak i na mijającego się z prawdą prywatnego właściciela. Jednak… Warto pamiętać, że handlarze znają wiele sztuczek, dzięki którym samochód wydaje się być bardziej atrakcyjny, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo znakomicie opanowali różne techniki sprzedaży, które sprawiają, że w większym stopniu jesteś podatny na ich wpływ. Co oczywiście nie oznacza, że ostatecznie nie będziesz zadowolony z zakupu. Natomiast prywatnym ogłoszeniodawcom łatwiej jest udokumentować przebieg napraw, zwykle też nie ukrywają wad pojazdu, bo nawet nie wiedzą jak.

To, przed czym chcielibyśmy przestrzec, to handlarze udający prywatnych ogłoszeniodawców, bo niestety i tacy się zdarzają. Zwykle ich praktyki nie są do końca uczciwe, a jeśli masz małą wiedzę na temat samochodów, to lepiej się po prostu takich osób wystrzegać.

No dobrze, a na co zwracać uwagę przede wszystkim?

Stan lakieru

Jeśli auto brało udział w poważnym wypadku, który mógł uszkodzić elementy zewnętrzne, to najłatwiej będzie to sprawdzić po stanie lakieru. I nie chodzi tutaj o delikatne rysy, ale o tzw. szpachlowanie oraz ponowne lakierowanie. Czasami taką ingerencję można zauważyć gołym okiem, w innych wypadkach konieczny jest miernik lakieru. Jednak czy przeciętny kupujący go posiada? Oczywiście, że nie. Dlatego jeśli chcesz zyskać pewność co do wybranego samochodu, na ostateczne oględziny umów się z mechanikiem.

Ponadto warto sprawdzić, czy na karoserii nie pojawia się rdza. Od kilkunastoletniego auta nie można oczekiwać idealnego wyglądu, jednak stan nadwozia to jedna z podstawowych kwestii.

Stan foteli, kierownicy, gałki zmiany biegów

Fotel kierowcy, kierownica, gałka zmiany biegów – to elementy, które są intensywnie eksploatowane. I wiele mogą powiedzieć o przebiegu samochodu. Oczywiście, są pojazdy, w których te części zużywają się szybciej, to jednak nadal jest powód, dla którego warto zrezygnować z tego zakupu.

Jeśli natomiast fotel czy kierownica wyglądają zbyt dobrze, jak na deklarowany przebieg, może to oznaczać, że przed sprzedażą były wymieniane, co też może budzić pewne wątpliwości.

Przebieg samochodu

Coraz rzadziej zdarza się, że samochody mają cofnięty przebieg, aczkolwiek wciąż z takimi praktykami można się spotkać. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić elementy omówione powyżej.

A jak otrzymać obiektywny dowód na prawdomówność sprzedającego? Wystarczy zweryfikować przebieg po numerze VIN pojazdu. Jeśli handlarz czy jego aktualny właściciel nie chcą go podać, to lepiej od razu zakończyć oględziny.

Przegląd techniczny pojazdu

Spodobał Ci się samochód i myślisz o podpisaniu umowy? Wstrzymaj się jeszcze chwilę i pojedź z nim na przegląd – oczywiście za zgodą sprzedającego, lecz do takiej stacji, którą Ty sam wybierzesz. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest stan zawieszenia, układu wydechowego lub sprawdzisz ewentualne wycieki. Tylko ze względu na to, że za przegląd zapłacisz Ty, dwa razy się zastanów, zanim na niego pojedziesz.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *