za kierownicą samochodu

Gdzie ubezpieczyć auto? Jak wybrać OC, a jak AC?

Gdzie kupić ubezpieczenie OC i AC? Jak się okazuje, możliwości jest całkiem sporo. Czym się one charakteryzują?

Agent ubezpieczeniowy

Ubezpieczenie można kupić u agenta ubezpieczeniowego. Można skontaktować się z nim na kilka sposobów, na przykład wypełniając na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego formularz zgłoszeniowy albo odwiedzając jego oddział.

Jakie plusy ma to rozwiązanie? Przede wszystkim zdejmuje z barków wiele problemów – agent zajmie się wszelkimi formalnościami i posłuży nam radą. Jednak ta opcja wprowadza też pewne ograniczenia. Najczęściej agent nie będzie miał pełnego przeglądu dostępnych na rynku ofert. Z reguły ma dla nas oferty tylko jednego konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego (choć zdarzają się wyjątki). Jeśli więc zależy nam na znalezieniu jak najlepszej oferty, możemy być zmuszeni do odwiedzenia wielu agentów.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Multiagencja umożliwia porównanie ofert kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Korzystając z jej usług mamy więc większe szanse na znalezienie najbardziej odpowiadającej nam oferty. Będziemy musieli przekazać doradcy z multiagencji wytyczne, żeby wiedział, czego konkretnie poszukujemy, a także informacje o naszym samochodzie i historii ubezpieczeniowej. Na podstawie tych danych wybierze on dla nas kilka ofert, z których będziemy mogli wybrać tę optymalną do naszych oczekiwań i sytuacji. Warto wiedzieć, że multiagencje działają nie tylko stacjonarnie, ale również w internecie.

Porównywarki ubezpieczeń

W wyborze odpowiedniego ubezpieczenia może też pomóc internetowa porównywarka. Dzięki tego rodzaju narzędziom można wybrać ofertę pod kątem określonych, najbardziej interesujących nas parametrów. Można porównując określone cechy ofert stworzyć ranking ubezpieczeń.

Kanał direct

Inną możliwością są ubezpieczenia direct, czyli bezpośrednie – zawierane przez internet lub na telefon. To opcja dla tych, którzy nie chcą czekać. Umowa zawierana jest szybko i bez zbędnych formalności. Żeby to zarobić, nie trzeba ruszać się z domu – jak już zaznaczyliśmy, wszystko odbywa się przez internet lub telefonicznie. Płatność zostaje uiszczona za pomocą karty albo przelewem – tradycyjnym lub internetowym, natomiast dokument potwierdzający kupno zostaje dostarczony pocztą lub e-mailem.

Jest to zatem wygodne rozwiązanie, ale to nie jedyna jego zaleta. Oprócz tego, że wszystko odbywa się szybko i komfortowo, to dodatkowo oferowane ubezpieczenia często są tańsze.

Bank

Ubezpieczenie OC i AC można też kupić w banku. Niektóre placówki umożliwiają nawet zrobienie tego przez mobilną aplikację. By poznać ofertę należy, zeskanować aparatem fotograficznym w telefonie kod AZTEC z dowodu rejestracyjnego. Kupno ubezpieczenia odbywa się w ten sposób szybko i bez komplikacji, ale możliwości są ograniczone – zwykle otrzymujemy dostęp do oferty tylko jednego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Diler

Również u dilera można ubezpieczyć samochód. Jeżeli zrobimy to w tym samym salonie, w którym kupimy samochód, możemy skorzystać z pakietu dilerskiego. U dilera mamy możliwość kupienia ubezpieczenia OC i AC taniej niż na rynku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w tym układzie nie mamy wpływu na warunku ubezpieczenia.

2 Comments

  1. Nawet nie chcę myśleć o wybieraniu AC i OC do auta (którego jeszcze nie mam). Przytłaczają mnie takie rzeczy, skąd mam wiedzieć, co wybrać? Dzięki za tekst, wrócę do niego za pół roku, jak już odłożę na używaną Skodę:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *