wnętrze samochodu

Obowiązek przerejestrowania samochodu – jak go wypełnić? Jakie kary za nieprzerejestrowanie?

Co trzeba zrobić, żeby przerejestrować samochód? Jakie formalności należy spełnić i jakie dokumenty będą do tego potrzebne? W jakim terminie powinno się to zrobić i czy prawo przewiduje jakieś kary za jego przekroczenie?

Kiedy trzeba przerejestrować samochód?

Obowiązek przerejestrowania samochodu wiąże się z jego zakupem. Spoczywa więc na nowym właścicielu, który właśnie dany pojazd zakupił.

Jak przerejestrować samochód?

W celu przerejestrowania samochodu należy wybrać się do wydziału komunikacyjnego odpowiedniego urzędu. To, jaki konkretnie będzie to urząd, zależy od miejsca zamieszkania nabywcy samochodu. Jeśli zatem mieszkasz w mieście na prawach powiatu, powinieneś wybrać się do urzędu miasta. W pozostałych przypadkach powinien to być urząd starostwa powiatowego.

Jeżeli coś stoi ci na przeszkodzie, nie musisz udawać się tam osobiście. Formalności może za ciebie załatwić wybrany przez ciebie pełnomocnik. Może to być członek twojej rodziny albo osoba niespokrewniona. W tym drugim przypadku będziesz musiał zapłacić opłatę skarbową w wysokości 17 zł, natomiast jeśli na pełnomocnika wybierzesz członka swojej rodziny, nie poniesiesz dodatkowych opłat.

Wniosek można złożyć na dwa sposoby – odebrać na miejscu w urzędzie i wypełnić bezpośrednio przed oddaniem albo pobrać wcześniej ze strony internetowej urzędu, wydrukować i wypełnić. Do wniosku należy dołączyć dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży z przeglądem technicznym, dotychczasowe tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu, jeżeli nią dysponujesz. Jeśli zamierzasz przyjechać rejestrowanym samochodem do urzędu, powinieneś zabrać narzędzia do zdjęcia tablic albo upewnić się wcześniej, że na miejscu znajduje się punkt, w którym można tego dokonać.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

W koszty przerejestrowania samochodu wlicza się nowe tablice rejestracyjne, pozwolenie czasowe i naklejki – legalizacyjną i kontrolną. Całkowity koszt to 180,50 zł. Inaczej wygląda sprawa w przypadku, jeśli pojazd był już wcześniej zarejestrowany w tym samym mieście. W takiej sytuacji nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych, a to ogranicza koszty przerejestrowania do zaledwie 81 zł.

Ile czasu na przerejestrowanie auta?

Na przerejestrowanie samochodu po zakupie masz 30 dni. Przed upływem tego terminu powinieneś skompletować wszystkie wymagane dokumenty i udać się do urzędu. Co się stanie, jeżeli nie zmieścisz się w tym limicie czasowym? Cóż, na razie nie musisz obawiać się poważnych konsekwencji. Prawo nie przewiduje obecnie kar za nieprzerejestrowanie samochodu w ustawowo wyznaczonym czasie.

Ale już w 2020 roku w życie wejdą przepisy mające usystematyzować proces rejestracji aut w Polsce. Zgodnie z tymi nowymi przepisami właściciel samochodu, który nie przerejestruje go w wyznaczonym czasie 30 dni, będzie musiał zapłacić karę finansową. Będzie ona nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, a jej wysokość może sięgnąć nawet 1000 zł. Pieniądze te trafiać będą do budżetu powiatu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *