prawo-jazdy-jak-zdac

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej. O ile o wyniku tej pierwszej decyduje głównie nasza wiedza, o tyle na tę drugą ma wpływ wiele czynników… Jakich? Podpowiadamy, jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem, jak się do niego przygotować. Zdradzamy najpopularniejsze błędy kursantów, które często decydują o negatywnym wyniku egzaminu.

Kurs na prawo jazdy

Egzaminu na prawo jazdy nie zdamy bez odpowiedniego przygotowania. Najpierw musimy wysłuchać wykładów prowadzonych w szkołach jazdy, a następnie wyjeździć co najmniej 30 godzin z instruktorem nauki jazdy. Wybierając szkołę, warto kierować się zdawalnością, ale również opinią znajomych. Czasem lepiej wybrać instruktora, który podchodzi do nauki „na luzie”, niż tego, który z poważną miną upomina nas za każde wykroczenie. Ważne, abyśmy jeżdżąc (jeszcze podczas kursu), czuli się swobodnie. W przeciwnym razie egzamin może być dla nas tak wielkim stresem, że nawet świetna znajomość przepisów drogowych nam nie pomoże.

Warto także wybrać taką szkołę, w której mamy możliwość jazdy z różnymi instruktorami. Zmiana instruktora sprawi, że poznamy metody innych osób, które mogą nas nauczyć czegoś nowego, np. lepszej opcji wykonywania manewrów.

Godzina egzaminu na prawo jazdy

Mimo że w większych miastach na egzamin można czekać naprawdę długo, to nie warto decydować się na pierwszy zaproponowany termin. Wybierając datę i godzinę egzaminu na prawo jazdy, warto zastanowić się, kiedy ruch na drogach jest najmniejszy. Warto unikać godzin porannych (7.00-9.00) kiedy ludzie są jeszcze zaspani i spieszą się do pracy. O takiej porze kierowcy są wyjątkowo nerwowi, a biegnące do szkoły dzieci mogą niezauważenie wbiec nam na drogę. Złym pomysłem będą także godziny szczytu (15.00-17.00) kiedy na ulicach jest ścisk i większość egzaminu będziemy musieli spędzić w korku.

egzamin-na-prawo-jazdy-jak-zdac

Jak się ubrać na egzamin?

Wbrew pozorom nasz wygląd ma duży wpływ na wynik egzaminu… i nie chodzi tu o to, aby ubrać czerwone szpilki i bluzkę z dużym dekoltem… wręcz przeciwnie. Egzamin na prawo jazdy jest egzaminem państwowym, więc wymaga od nas szacunku. Powinniśmy się zachowywać kulturalnie i wyglądać schludnie. Jeśli przyjdziemy w ten dzień w dresie i bluzie, nie mamy co liczyć na przychylność egzaminatora. Wbrew pozorom wielu z nich ocenia nas już na samym początku, gdy wsiądziemy do samochodu. Egzaminator to też człowiek, dlatego warto zrobić dobre pierwsze wrażenie, wtedy będziemy mieć szanse, że przymknie on oko na niewielkie wpadki, które zdarzą nam się podczas egzaminu.

Jak zdać prawo jazdy?

O czym jeszcze warto pamiętać, aby zdać prawo jazdy za pierwszym podejściem? Każdy egzamin jest stresujący, jednak mimo wszystko powinniśmy zachować zimną krew i starać się trzeźwo myśleć. Egzaminator nie zgodzi się na wydanie nam prawa jazdy, jeśli będzie widział, że czujemy się niepewnie na drodze, ponieważ wtedy będziemy stanowić zagrożenie dla innych kierowców. Podczas egzaminu powinniśmy wyglądać na pewnych tego, co robimy, nie powinniśmy także zagadywać egzaminatora, a skupić się na jeździe.

3 Comments

  1. Zastanawia mnie bardzo fakt, że egzamin na prawo jazdy jest coraz trudniej zdać, a po ulicach jeździ coraz więcej bardzo kiepskich kierowców. Zależność co najmniej kuriozalna…

  2. Trzeba być tłukiem by nie stać teoretycznego, a praktyka to cóz… PRAKTYKA CZYNI MISTRZA!

  3. Ja się zbieram do egzaminu na prawko, ciągle jednak szukam odbrej szkoły jazdy. Przerażają mnei aktualne ceny za kurs pawa jazdy….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *