zabawkowy model samochodu

Jak zarejestrować auto? Co jest potrzebne, aby zarejestrować samochód?

Co trzeba zrobić, żeby zarejestrować samochód? Jakie dokumenty przygotować? Jakie dane zawrzeć we wniosku? Ile kosztuje zarejestrowanie auta? I czy długo trzeba czekać na otrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Jak przygotować wniosek o zarejestrowanie samochodu?

Każdy kupiony samochód trzeba zarejestrować. W jaki sposób to przeprowadzić? Przede wszystkim będziesz musiał przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Jeżeli kupujesz auto w salonie, masz ułatwione zadanie – wszystkie potrzebne dokumenty otrzymasz od dilera razem z samochodem. Gorzej jest w przypadku samochodu używanego. Wówczas trzeba się bardziej natrudzić.

Potrzebny będzie oczywiście wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Możesz go otrzymać w miejscu, w którym będziesz rejestrował auto. Jednak ponieważ wypełnienie wniosku może okazać się czasochłonne, w takim wypadku może być konieczne odwiedzenie urzędu ponownie. Jeżeli wolisz zaoszczędzić czas i przygotować wniosek na spokojnie w domu, możesz pobrać go ze strony internetowej odpowiedniej instytucji.

We wniosku należy podać między innymi VIN, markę i model samochodu, a także numer poprzednich tablic rejestracyjnych. Niektóre formularze posiadają też rubrykę do wpisania numeru silnika, jednak w zasadzie można pozostawić ją pustą bez konsekwencji.

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby zarejestrować samochód?

Do wniosku należy dołączyć umowę kupna-sprzedaży (może ją ewentualnie zastąpić inny dokument potwierdzający twoje prawo do samochodu, na przykład faktura VAT lub umowa darowizny), dotychczasowy dowód rejestracyjny, tablice, a także kartę pojazdu, jeżeli oczywiście została wydana.

Jeżeli chodzi o samochód z innego kraju Unii Europejskiej, trzeba dodatkowo złożyć dowód opłacenia akcyzy, a wszystkie zagraniczne dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.

Ile trzeba czekać na dowód rejestracyjny?

Kiedy samochód zostanie już zarejestrowany, otrzymasz tak zwany miękki dowód, czyli pozwolenie ważne przez 30 dni. Pełnoprawny dowód rejestracyjny powinien być gotowy po 10-14 dniach. Prawdopodobnie zostaniesz o tym fakcie poinformowany przez urząd za pomocą wiadomości SMS. W wyjątkowym wypadku, jeżeli proces wydawania dowodu się z jakichś przyczyn opóźni, termin ważności pozwolenia czasowego może zostać jednorazowo przedłużony o kolejne 14 dni.

Odbierając dowód, odbierzesz też decyzję o zarejestrowaniu samochodu i kartę pojazdu, a oddasz pozwolenie czasowe. Należy przy tej okazji przedstawić w urzędzie do wglądu polisę OC z danymi nowego właściciela auta.

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Koszt zarejestrowania samochodu to standardowo 180,50 zł. Kwota ta będzie jednak znacznie wyższa, jeżeli zamarzą ci się tablice indywidualne, czyli takie, które zamiast standardowego numeru zawierają dowolny napis nie przekraczający pięciu znaków. Za taki luksus płaci się dodatkowo 1000 zł.


One Comment

  1. Żeby zarejestrować auto potrzeba też bardzo dużo cierpliwości… niestety polskie urzędy nie ułatwiają procedury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *