Volkswagen to marka, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Samochody te szaloną popularnością cieszą się na całym świecie. A które modele są najpopularniejsze nad Wisłą? Czym zyskały sobie uznanie Polaków?
Golf
Volkswagen Golf, bezpośredni następca kultowego Garbusa, zaprezentowany został w 1974 roku i od tego czasu jest ikoną segmentu C. Zamiast znanego z Garbusa silnika typu Boxer zastosowano czterocylindrowy motor rzędowy zamontowany z przodu. Napęd został przeniesiony z tylnego na przednie koła.
Kluczem do popularności tego pojazdu w Polsce jest to, że łączy on zalety samochodu miejskiego i rodzinnego. Wnętrze jest przestronne, a auto jest wystarczająco zwrotne, by dobrze radzić sobie w mieście, jednak spisuje się dobrze również, gdy w grę wchodzą dalsze wyjazdy i większe prędkości. Golf dostępny jest w trzech wersjach nadwozia (również w wariancie trzydrzwiowym). Ma też szeroką ofertę wyposażenia. Można między innymi wybrać spośród czterech źródeł napędu.
Polo
Historia tego modelu sięga 1971 roku. Wtedy to koncern Volkswagena postawił sobie za zadanie stworzenie samochodu miejskiego o długości nie przekraczającej 3,5 m i masie własnej nie większej niż 700 kg. Pierwsza generacja Polo została zaprezentowana w 1975 roku, a ostatnia do tej pory, szósta, w 2017.
Polo jest dostępny w czterech wersjach wyposażenia: Trendline, Comfortline, Highline i GTI. Ta ostatnia wersja może rozpędzić się do setki w 6,7 sekundy, a jej maksymalna prędkość to 237 km/h. Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup najwyższej wersji wyposażeniowej, będą cieszyć się takimi dodatkami jak 8-calowy ekran dotykowy systemu multimedialnego, bezkluczykowy dostęp, system rozpoznawania pieszych, system inteligentnych reflektorów i awaryjnego hamowania.
Tiguan
Pierwsza generacja tego samochodu, łączącego zalety auta osobowego, terenowego, rodzinnego i sportowego, została zaprezentowana w 2007 roku. Obecnie produkowana jest druga generacja. Wyróżnikiem tego modelu jest dużo przestrzeni we wnętrzu, pojemny 615-litrowy bagażnik i podwyższone możliwości terenowe. Wpływa to na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Właściwości jezdne najlepsze są w wersji z napędem na cztery koła.
Passat
Obecny na rynku motoryzacyjnym od 1973 roku Passat doczekał się już ośmiu generacji. Dla wielu jest wzorem samochodu rodzinnego. To ze względu na przestronne wnętrze, a także wytrzymałość pojazdu na bardzo długi przebieg. Wrażenie może robić również bagażnik, który w wersji sedan ma pojemność 586, a w wersji kombi aż 650 litrów.
Nawet wersja podstawowa tego modelu ma sporo udogodnień dla kierowcy – system bezkluczykowy, asystenta siły hamowania, system automatycznego hamowania po kolizji, system monitorujący ciśnienie w oponach, trzystrefową klimatyzację automatyczną, stabilizację toru przyczepy i elektryczny hamulec postojowy.