przed wynajmem pojazdu

O czym pamiętać przed wynajmem pojazdów — kamperów, busów, samochodów?

Na wynajem pojazdów decyduje się coraz większe grono ludzi. Jedni wypożyczają samochód w celach służbowych, inni kampery na wakacje, jeszcze inni wynajmują busy na weekendowe wycieczki. Bez względu na cel, stajemy przed wyborem wypożyczalni. Musimy decyzję podjąć świadomie, aby być w pełni zadowoleni z usługi. O czym warto pamiętać, przed wynajmem pojazdu?

Znajdź odpowiednią ofertę na wynajem pojazdów

Zdecydowałeś się na wynajem pojazdu na użytek prywatny lub służbowy, ale nie wiesz, gdzie szukać? Opcji jest wiele. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie wypożyczalni lub osoby prywatnej, która oferuje wynajem, są strony internetowe. Po wpisaniu w wyszukiwarce frazy “wynajem samochodu” wyświetli nam się mnóstwo firm, z których usług możemy skorzystać. Znajdziemy wiele ofert na wynajem kamperów, busów, samochodów w ogłoszeniach internetowych na różnych serwisach z anonsami. Warto również spytać znajomych, czy nie korzystali przypadkiem z tego typu usług. Mogą przecież nam polecić kogoś sprawdzonego.

Sprawdź opinie o wypożyczalni/wynajmującym

Uważamy, że jest to jeden z najważniejszych punktów. Aby mieć pewność, że wybieramy dobrą wypożyczalnię lub osobę wynajmującą pojazdy, musimy poznać doświadczenia innych klientów. Możemy to zrobić za pośrednictwem opinii w Google. Przeglądając takie komentarze, możemy uniknąć problemów z umową, płatnościami itd. Może też się okazać, że firma jest nieuczciwa, czego dowiemy się w odpowiednim momencie, zanim będzie za późno.

Jakie wymagania, aby wypożyczyć pojazd?

Zwykle wymagania niezbędne do wynajmu pojazdu nie są wygórowane. Aby mieć pewność, że je spełniamy, należy znaleźć te informacje na stronie wypożyczalni/wynajmującego lub bezpośrednio o nie zapytać. Zazwyczaj, aby wynająć samochód, bus czy kamper należy mieć ukończony 21. rok życia i posiadać prawo jazdy przynajmniej rok. Obostrzenia te mogą jednak być różne w zależności, od kogo wynajmujemy pojazd.

Zobacz stan pojazdu przed wypożyczeniem

Aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności należy obejrzeć pojazd przed jego wynajęciem. Dokładnie przejrzeć wszystkie ewentualne wady i uszkodzenia, a najlepiej byłoby podpisać odpowiedni protokół, w którym byłyby one wymienione. Bywa bowiem tak, że właściciele pojazdów naginają prawdę i zrzucają winę na wynajmującego za istniejące już defekty, chcąc nieuczciwie zarobić. Warto się przed tym zabezpieczyć. Zapoznanie się ze stanem technicznym pojazdu jest też o tyle ważne, że jeśli nie będziemy z danego modelu zadowoleni, możemy poprosić o inny.

Przeczytaj dokładnie umowę od wypożyczalni/wynajmującego

Każdy z nas chce wiedzieć, za co dokładnie płaci, prawda? Istotne jest, aby jeszcze przed wynajęciem pojazdu dowiedzieć się, jakie są warunki usługi, z której zamierzamy skorzystać. Ważne kwestie to np. okres wynajmu samochodu/busa/kampera, całkowita cena wypożyczenia, limit kilometrów, niezbędne dokumenty, załączniki do umowy. Jeśli umowa nie zawiera żadnych niepożądanych zapisów, będzie ona stosunkowo krótka. Należy przeczytać ją dokładnie i bez pośpiechu, aby uniknąć problemów.

3 Comments

  1. O, nie sądziłam, że trzeba mieć skończone 21 lat, by jeździć kamperem… Marzyło mi się podróżowanie kamperem, ale to chyba jeszcze poczekam, chooociaż myślę, że dobrą opcją jest też przerobienie małego vana 😀

  2. Podróżowanie vanem jest fajne, ale tylko jak ma się swojego i wszystko na swoją modłę urządzone. Z wypożyczalni jedynie auta osobowe mają sens, gdzie nie trzeba jakiś wielkich personalizacji.

  3. Warto też dokładnie sprawdzić co znajduje się w takim kamperze, bo jak nie będzie butli, albo przenośnego prysznica to klapa, trzeba sprawdzić i zabrać to, czego kamper nie ma 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *