Mercedes Maybach

Maybach – cena luksusowego Mercedesa. Ile kosztuje Mercedes Maybach?

Co warto wiedzieć o Maybachu? Ile trzeba zapłacić za taki luksusowy samochód? Od czego zależy cena?

Maybach – co warto wiedzieć?

Maybach to niemiecka marka samochodów osobowych, stanowiąca obecnie część Mercedesa Benza i należąca do koncernu Daimler AG. Specjalnością Maybacha są luksusowe samochody premium i sportowe.

Wszystko zaczęło się w 1909 roku. To wtedy inżynier Wilhelm Maybach i jego syn Karl założyli firmę Maybach Motorenbau. Z początku przedsiębiorstwo to specjalizowało się w produkcji dużych silników, które były wykorzystywane na przykład w sterowcach Zeppelin. Po zacieśnieniu współpracy z Daimlerem firma rozpoczęła produkcję samochodów.

Podczas wojny Maybach został wcielony do pomocy armii i musiał zajmować się produkcją silników i skrzyń biegów do czołgów, transporterów, ciężarówek i łodzi wojskowych. Po 1960 roku, gdy zmarł Karl Maybach, a prawo posługiwania się logiem przeszło na koncern Daimler-Benz, rozwój marki zatrzymał się na prawie 40 lat. Nowe prototypy samochodów, nazwane cyframi 57 i 62, zaprezentowane zostały w Tokio w 1997 roku.

W 2014 roku postanowiono, że następne modele sprzedawane będą nie jako samodzielna marka, lecz jako alternatywne wersje Mercedesa. Wynikiem tej koncepcji był Mercedes-Maybach klasy S.

Mercedes Maybach – od czego zależy cena?

Nie wszystkie egzemplarze Mercedesa Maybacha znajdziemy w tej samej cenie. Jej wysokość zależy przede wszystkim od wybranej konfiguracji. Największy wpływ ma tutaj rodzaj silnika, jego pojemność i moc, a także skrzynia biegów, napęd i pakiet wyposażenia (w co wlicza się oczywiście wszelkie zabezpieczenia, klimatyzację, multimedia czy systemy pełniące rolę asystentów jazdy).

Na cenę Maybacha wpływ mają również kwestie, które mogą wydawać się nam drobiazgami – rodzaj i rozmiar felg, kolor nadwozia, założone opony. Oczywiście również dealer, u którego kupujemy, może zaoferować nam własne upusty lub promocje.

Ile kosztuje Maybach?

Jak więc widać, nie sposób podać jednej konkretnej ceny, ta bowiem zależy od tego, jaką konkretnie kupujemy wersję wyposażeniową, w jakiej konfiguracji i u kogo. By przybliżyć jednak, jakiego przedziału cenowego można oczekiwać, podajmy trochę liczb.

Flagowy Mercedes Maybach Klasy S oferowany jest w dwóch wersjach. S 500 z silnikiem V8 biturbo o pojemności 4,7 l i mocy 455 KM kosztuje od 134 053 euro, natomiast za wersję S 600 z 6-litrowym, 530-konnym silnikiem V12 zapłacić trzeba przynajmniej 165 112 euro.

Jak Maybach traci na wartości?

Dla zwykłych śmiertelników zakup takiego samochodu może okazać się zupełnie nieopłacalny. Nie chodzi tu tylko o kosmiczną kwotę, jaką trzeba zapłacić, by móc cieszyć się taką bryką na własność. Gdyby przynajmniej jej wartość utrzymywała się na stałym poziomie, mogłoby to stanowić jakiś argument. Ale dobrze wiemy, że z samochodami sytuacja nie przedstawia się tak korzystnie jak z nieruchomościami, które nie tylko nie tracą, ale z biegiem czasu zyskują na wartości.

Auta to inna historia. W miarę jak samochodowi przybywa lat, jego wartość rynkowa spada. W przypadku luksusowych aut owe spadki wartości są szczególnie dotkliwe. Maybach 62S z każdym dniem może tracić nawet 500$ swojej pierwotnej wartości. W pierwszym roku może stracić nawet 40% pierwotnej wartości. Nie jest to zatem samochód, który można polecić, jeśli chcielibyśmy go odsprzedać.


One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *