Alkohol

Alkomat Alkohit X100 i jego kalibracja — co warto wiedzieć?

Alkomaty to urządzenia do badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, nic więc dziwnego, że są tak chętnie wykorzystywane przez kierowców, pracodawców czy służby porządkowe. Jednak alkomat alkomatowi nierówny, dlatego dziś przedstawiamy najważniejsze informacje o jednym ze sprawdzonych modeli – Alkohit X100.

Alkomat Alkohit X100

Alkomaty różnią się między sobą rodzajem sensora, sposobem i zakresem pomiaru, a także różnymi dodatkowymi funkcjonalnościami, przez co wybór wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Dlatego dziś dokładnie omawiamy jeden z popularnych modeli – Alkohit X100.

To alkomat elektrochemiczny, co oznacza, że sensor w nim jest bardzo czuły i dokładny. Co warto wiedzieć, zdobył tytuł Produktu Flotowego 2011 i od tego czasu bynajmniej nie stracił na wartości.

Zakres pomiaru wynosi 0,000-6,300 ‰ (0,000-3,000 mg/L), przy czym należy podkreślić, że jest możliwość wyboru jednej z wielu jednostek, nie tylko promili. Wyposażony jest w jednorazowe ustniki, a także w nakładkę umożliwiającą przeprowadzenie badania bezkontaktowego. Z tego względu wykorzystywany jest nie tylko przez kierowców, ale także przez przedsiębiorców, służby porządkowe.

Co jeszcze warto wiedzieć? Posiada licznik oraz pamięć pomiarów, czujnik wskazujący, czy optymalna ilość próbki została już pobrana, a także system pomiaru pasywnego. Co to oznacza? Że można przeprowadzić badanie u osób nieprzytomnych.

Kalibracja Alkohit X100

Na wstępie od razu zaznaczymy, że kalibracja alkomatu Alkohit X100 (więcej na stronie: https://lucann.pl/pl/p/Kalibracja-alkomatu-Alkohit-X100-Swiadectwo-kalibracji/1450) powinna być przeprowadzona w autoryzowanym serwisie. Dlaczego? Ponieważ jest to nie bez znaczenia dla jego poprawności działania.

A na czym w ogóle polega kalibracja? Alkomat poddaje się testom, a następnie zestrajane jest oprogramowanie z sensorem tak, aby wyniki odpowiadały zakresowi błędu określonemu przez producenta. W praktyce chodzi o to, aby urządzenie to podawało poprawne wartości.

Kalibrację zwykle należy przeprowadzić po roku od rozpoczęcia użytkowania lub ostatniej kalibracji. Wcześniejsze przeprowadzenie tego zabiegu jest wskazane, gdy wykonana została określona liczba pomiarów (zwykle 500).

W wyniku nieprawidłowego użytkowania alkomat może się rozkalibrować. Wtedy należy od razu oddać go do serwisu. Natomiast podstawowe zasady dotyczące eksploatacji tych urządzeń mówią o tym, aby badanie przeprowadzać min. 30 min po ostatnim spożyciu alkoholu. Ponadto sprzęt ten nie może być narażony na działanie skrajnych temperatur, dlatego np. nie warto zastawiać go w samochodzie. Jeśli podejrzewasz, że przez długi czas nie będzie używany, najlepiej jest wyciągnąć z niego baterie.

Gdzie kupić alkomat?

Alkomaty dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Różnica polega na tym, że w drugim przypadku często są tańsze. I nie musisz obawiać się takich zakupów, ponieważ urządzenie przed wysyłką jest kalibrowane. Zatem sytuacja, w której alkomat leży przez kilka miesięcy, a nawet lat w magazynie i dotrze do Ciebie niesprawny, jest prawie niemożliwe. Czemu prawie? Ponieważ od razu podkreślimy, że dobrze byłoby wybierać sprawdzone sklepy z alkomatami, nie tylko internetowe, by mieć pewność, że wszystko będzie w porządku.

Warto też szukać ofert alkomatów z darmową pierwszą kalibracją. Takich wbrew pozorom nie jest mało, a to spora oszczędność. Gdy decydujesz się na alkomat online, będziesz musiał jedynie opłacić koszty przesyłki związane z oddawaniem urządzenia do serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *