Gradobicia lub delikatne stłuczki parkingowe nie są może i bardzo groźne dla całego samochodu, ale potrafią zastawić na nim nieestetyczne ślady i wgniecenia. Dużo osób zapomina o tak małej szkodzie, ale warto wiedzieć, że istnieje całkiem prosty sposób naprawy tego rodzaju uszkodzeń. Jeśli ty też chcesz pozbyć się wgnieceń z karoserii swojego samochodu, musisz wiedzieć, na czym polega usuwanie wgnieceń techniką PDR!
- Czym jest technika usuwania wgnieceń PDR?
- Jak usuwa się wgniecenia techniką PDR?
- Kto może usuwać wgniecenia techniką PDR?
Czym jest technika usuwania wgnieceń PDR?
PDR to inaczej bezinwazyjne naprawianie wgnieceń nadwozia pojazdu. Metoda ta wzięła swoją nazwę, od angielskiego Paintless Dent Repair, czyli w dosłownym tłumaczeniu Naprawa Wgnieceń Bez Malowania. Popularna technika PDR pozwala usunąć wgniecenia po gradobiciu, mniejszych stłuczkach parkingowych w czasie krótszym niż godzina.
Czas naprawy zależny jet oczywiście od ilości niedoskonałości na karoserii, ale wprawny mechanik powinien sobie poradzić bez problemu w większości przypadków, szczególnie kiedy korzysta on ze specjalistycznych narzędzi. Profesjonalne serwisy często dysponują rozbudowanymi zestawami naprawczymi, które umożliwiają szybkie i bezpieczne uporanie się ze wszelkimi niedoskonałościami.
Jak usuwa się wgniecenia techniką PDR?
Usuwanie wgnieceń PDR to proces relatywnie prosty. Polega on na zakotwiczeniu do powierzchni nadwozia specjalnego haczyka lub wyciągacza, który następnie powoli należy odciągać. Warto wiedzieć, że zestaw tego rodzaju specjalistycznych narzędzi można kupić w sieci. Tego rodzaju rozwiązanie może nieco obniżyć cenę usuwania wgnieceń, w porównaniu do korzystania z usługi PDR w serwisie, szczególnie kiedy planujemy zajmować się tym częściej.
Dokładna procedura usuwania wgnieceń PDR rozpoczyna się od lokalizacji poszczególnych niedoskonałości. Często używa się do tego specjalnej lampy doświetlającej oraz lampy, której zadaniem jest lekkie ogrzanie karoserii. Następnym krokiem jest dobór odpowiedniego narzędzia oraz przytwierdzenie go do karoserii. Faktyczne usuwanie wgnieceń polega natomiast na miarowym odciąganiu przytwierdzonego elementu, a tym samym wyciąganiu wgniotki. Po zakończonej pracy należy już tylko usunąć przyrządy i resztki kleju z lakieru i cieszyć się nienagannym wyglądem samochodu.
Kto może usuwać wgniecenia techniką PDR?
Technika PDR nie jest aż tak skomplikowanym sposobem na usuwanie wgnieceń w samochodzie, ale dobrze pamiętać, że w dalszym ciągu jest to proces wymagający wprawy. Dostępne są oczywiście zestawy do samodzielnej naprawy, ale podczas takiej operacji szczególnie istotne jest to, aby zachować najwyższą ostrożność. Jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze warto więc rozważyć wizytę u specjalisty.
Technika PDR jest więc całkiem wygodnym sposobem na usuwanie wgnieceń w karoserii samochodu. Proces usuwania uszkodzeń lakieru polega tu na zakotwiczeniu specjalistycznych przyrządów, które następnie przez powolne odciąganie, są w stanie przywrócić dawną świetność powierzchni auta. Proces taki można przeprowadzić nawet samemu, ale jeśli nie czujemy się na siłach, warto rozważyć wizytę u specjalisty, szczególnie dlatego, że cena usuwania wgnieceń PDR nie jest zbyt wysoka.