Jaką rolę pełni olej silnikowy? Jak często należy go wymieniać? W jaki sposób jest to uzależnione od czasu, przebiegu i innych czynników?
- Dlaczego należy wymieniać olej w silniku?
- Jak często wymieniać olej?
- W jakich sytuacjach należy wymienić olej?
Dlaczego należy wymieniać olej w silniku?
Olej zapewnia prawidłowe funkcjonowanie silnika i turbosprężarki. W nowoczesnych silnikach mamy do czynienia z niskim spalaniem i niewielkim poziomem generowanych zanieczyszczeń przy jednoczesnym zachowaniu dużych mocy. To rezultat zastosowania dodatkowego osprzętu czyli turbosprężarek. Takie rozwiązanie ma nie tylko zalety, ale również pewne wady, mianowicie jednostka napędowa jest w takim układzie poddawana ekstremalnym obciążeniom. Z tego względu bardzo ważne są oleje syntetyczne stosowane we współczesnych samochodach.
Oleje takie z czasem tracą swoje właściwości. W silnikach Diesla z biegiem czasu i kolejnymi nabitymi kilometrami olej coraz słabiej rozprasza skupiska sadzy, natomiast w silnikach zasilanych LPG traci zdolność do neutralizacji kwaśnych związków. Dodatkowo niezależnie od rodzaju silnika działanie wysokich temperatur i obciążeń sprawia, że olej coraz wolniej dociera do miejsc trudno dostępnych, takich jak głowica czy właśnie turbosprężarka. Przy długim utrzymywaniu się tego stanu, owe podzespoły mogą ulec uszkodzeniu. Właśnie dlatego konieczna jest regularna wymiana oleju.
Jak często wymieniać olej?
Optymalna częstotliwość wymiany oleju powinna być określona przez producenta i podana w instrukcji obsługi samochodu. Zasadniczo jednak nie powinno się wymieniać oleju rzadziej niż raz na rok lub po każdych przejechanych 10-15 kilometrach.
Dbałość o olej silnikowy jest szczególnie istotna w przypadku samochodów używanych, ponieważ poszczególne podzespoły mają już za sobą być może długotrwałą eksploatację, a to sprawia, że będą one bardziej podatne na szybkie pojawianie się awarii na skutek używania oleju, który zatracił swoje właściwości.
A co z tak zwanymi olejami long-life, które teoretycznie powinny wystarczać nawet na 30 000 km? Lepiej podchodzić do nich z pewną dozą rezerwy. Pamiętajmy, że nie wszystkie optymistyczne prognozy muszą znajdować odzwierciedlenie w rzeczywistości.
W jakich sytuacjach należy wymienić olej?
Zdarzają się jednak okoliczności, w których olej wymaga wymiany niezależnie od przebiegu i czasu, jaki minął od ostatniej wymiany. Olej trzeba więc niezwłocznie uzupełnić, jeżeli w trakcie jazdy zapali się kontrolka, która ostrzega przed niskim ciśnieniem oleju.
Inna sytuacja dotyczy samochodów z silnikami Diesla i filtrami DFP. Może się czasem zdarzyć, że proces regeneracji filtra kilkakrotnie się nie powiedzie, a dawkowane do komory spalania dodatkowe paliwo spłynie do miski olejowej. W efekcie poziom oleju się podniesie i zamiast czystego oleju będziemy mieć do czynienia z paliwowo-olejową mieszanką, a ona nie posiada odpowiednich właściwości smarujących.
Także niektóre awarie powinny nas skłonić do niezwłocznej wymiany oleju. Dotyczy to między innymi naprawy głównej, awarii uszczelki pod głowicą i przegrzania oleju. Olej powinno się też wymienić zaraz po zakupie używanego samochodu oraz po przebiegu nie większym niż 5000-10000 km od zakupu nowego pojazdu.
co ile wymieniać olej • co ile wymieniać olej w silniku • jak często wymieniać olej • jak często wymieniać olej w silniku • wymiana oleju jak często